+420 608 637 733 (Po-Pá 9.00-22.00)     Francouzská 358/22, Brno Spojte se s námi    
FotoTypy

Kůže a opalování


Co bychom měli vědět o kůži. Hebká, do bronzova opálená pokožka je pro mnoho lidí symbolem zdraví a krásy. Ovšem i zde platí pravidlo: všeho s mírou!


Málokdo asi tuší, jak významnou roli hraje kůže v našem životě. Její celková plocha je 2 m2 a je tudíž největším lidským orgánem. Kůže není jen naším vnějším obalem a ochranou proti vnějším vlivům. Je také důležitým vylučovacím orgánem. Kůží se totiž vylučuje voda a některé škodliviny. Jsou v ní uložena tělíska, pomocí nichž vnímáme teplo, tlak, bolest ... V neposlední řade se v kůži tvoří působením slunečního záření vitamín D.

Rozumné opalování je tedy v každém případě prospěšné. Naopak přílišné slunění má následky opačné. Nedostatek slunce v nás vyvolává pocity únavy a deprese. Nadměrné slunění vede k předčasnému stárnutí kůže, ztrátě přirozené vlhkosti a elasticity. A to je příčinou tvorby vrásek. Bohužel, velmi nepříjemným faktorem je skutečnost, že kůže má omezenou schopnost regenerace. Jinými slovy, veškerá poškození kůže a nešetrné zacházení se velmi těžko napravují. Kožní problémy, se ovšem nemusí projevit okamžitě, ale až po létech.

Obzvláště nebezpečné je sluneční záření pro citlivou dětskou pokožku. Kojenci by přímému slunečnímu záření neměli být vystaveni vůbec. U právě narozených dětí se teprve tvoří přirozená ochrana proti UV záření. Batolata by na slunci měla být maximálně 1 hodinu denně při hrách a koupání. Tedy v žádném případě ne tak, jak to děláme my dospělí - lehnout si a slunit se. Kůže každého člověka reaguje na sluneční paprsky individuálně.

V zásadě však rozdělujeme typy pokožky na IV druhy:

Fototyp Název Reakce kůže Délka slunění
I citlivá vždy zrudne, zhnědne málo 5 - 10 minut
II citlivá vždy zrudne, zhnědne málo 10 - 20 minut
III normální někdy zrudne, dobře hnědne 20 - 30 minut
IV odolná nezrudne téměř nikdy, snadno hnědne až 45 minut

Zhnědnutí kůže je způsobeno tvorbou kožního barviva melaninu, který je přirozeným ochranným filtrem, schopným pohltit některé složky slunečního záření. Čím menší je schopnost tvořit melanin, tím větší je riziko poškození kůže. Sluneční záření samo o sobě není škodlivé. Nebezpecné je UV záření, které obsahuje tři složky - typ A, typ B a typ C. Tyto paprsky pronikají do všech vrstev pokožky. Jsou filtrovány pouze v ozónové vrstve atmosféry, jejíž stav není zrovna ideální a velmi se mění. Zčervenání nás upozorňuje, že jsme pobyt na slunci přehnali.

OCHRANA

Ochranné přípravky můžeme rozdělit do 3 skupin:

  1. opalovací krémy
  2. přípravky po opalování
  3. doplňky výživy (především antioxidanty)

Opalovací krémy

Přípravky po opalování

Doplňky výživy (antioxidanty)

TIPY PO OPALOVÁNÍ


SUPERTIP: Vymačkejte obsah několika tobolek vitamínu A, či Beta-karotenu do opalovacího krému a tímto se natírejte.

Zdroj: www.celostnimedicina.cz